23 marca 2011r. odbyła się uroczystość nadania imienia Legionów Polskich i przekazania sztandaru Gimnazjum nr 5 mieszczącego się w Zespole Szkół nr 2 przy al. Józefa Piłsudskiego.

Święto rozpoczęła Msza Święta w Kościele św. Jadwigi Królowej, podczas, której Proboszcz - Ksiądz Bronisław Chaładyn poświęcił ufundowany przez Radę Rodziców sztandar.

Uroczystość nadania imienia Legionów Polskich Gimnazjum nr 5

Wśród zaproszonych gości obecni byli m. in. Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza pan Zbigniew Podraza, wiceprezydent pani Iwona Krupa, pan Henryk Zaguła, Przewodnicząca Rady Miejskiej pani Agnieszka Pasternak wraz ze swoim zastępcą panem Józefem Juroffem, radni, naczelnicy wydziałów oświaty, przedstawiciele związków zawodowych, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół oraz rodzice.

Następnie młodzież oraz zaproszeni goście przeszli do budynku Gimnazjum nr 5 w Zespole Szkół nr 2 gdzie odbyła się uroczysta akademia. Po odczytaniu przez Panią Agnieszkę Pasternak Przewodniczącą Rady Miejskiej uchwały w sprawie nadania imienia szkole, Pan Prezydent Zbigniew Podraza przekazał sztandar placówce. Dokonano prezentacji najważniejszego od tej chwili symbolu szkoły.

Po odczytaniu przez panią Agnieszkę Pasternak uchwały w sprawie nadania im. Legionów Polskich Gimnazjum nr 5 oraz przekazania Aktu Nadania Imienia Szkole przez pana Prezydenta Miasta Dąbrowy Górniczej Zbigniewa Podrazę nastąpił moment przekazywania sztandaru. Najpierw sztandar z rąk przewodniczącego Rady Rodziców pana Krzysztofa Marciniaka odebrał pan Prezydent, który przekazał go pani Dyrektor Ewie Jakubik. Dyrekcja następnie przekazała sztandar uczniom z pocztu sztandarowego Gimnazjum nr 5.

Po uroczystościach związanych z nadaniem imienia Gimnazjum nr 5 kolejnym krokiem obchodów tego uroczystego dnia było Ślubowanie uczniów klas pierwszych, które przyjęła wicedyrektor szkoły Pani mgr Jolanta Kowalik. Pierwszoklasiści nie kryli wzruszenia w tak doniosłej chwili.

Pani dyrektor Zespołu Szkół nr 2 Ewa Jakubik serdecznie podziękowała władzom miasta, władzom oświatowym i wszystkim Przyjaciołom Szkoły za owocną współpracę i obecność podczas tak ważnej uroczystości. Pani Dyrektor mgr Ewa Jakubik wręczyła pani wiceprezydent miasta Dąbrowy Górniczej Iwonie Krupie pamiątkowy dyplom, głos w ramach podziękowań zaprzyjaźnionych szkół zabrała pani Dyrektor Gimnazjum nr 7 mgr Danuta Goleniowska.

Po odebraniu gratulacji, zebrani obejrzeli przygotowaną przez młodzież część artystyczną, związaną z patronem szkoły. W głównym holu Wiceprezydent Miasta pan Henryk Zaguła odsłonił pamiątkową tablicę. Uroczystość uświetnił wykład profesora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach pana Zygmunta Woźniczki, który przybliżył historię Legionów Polskich