Klub Bezpiecznego Puchatka

pozostałe projekty

bezpieczny puchatek

WITAJ! TO JA, PUCHATEK

Wraz z początkiem września Wasze dzieci rozpoczynają swoją szkolną przygodę. Pierwszy rok w szkole jest bardzo ważny, zarówno dla nich, jak i dla Was.  Przed Pierwszoklasistami wiele nowych wyzwań i zadań do realizacji. Szkoła to miejsce, gdzie dziecko się rozwija, zdobywa nowe umiejętności i poznaje przyjaciół. Warto poruszyć z nimi kilka ważnych kwestii, by pobyt w szkole wiązał się z pozytywnymi emocjami.

Bardzo cieszę się, że dołączyłeś do Akademii Bezpiecznego Puchatka. To dla mnie ogromna radość, że chcesz uczyć się, jak być bezpiecznym. Specjalnie dla Ciebie na tej stronie wraz Puchatkiem przygotujemy ważne informacje związane z tematyką bezpieczeństwa.

O programie edukacyjnym

Program „Akademia Bezpiecznego Puchatka” to największy w Polsce program o tematyce bezpieczeństwa skierowany do pierwszych klas szkół podstawowych w całej Polsce. Organizowany jest przez markę Puchatek, we współpracy z Biurem Prewencji oraz Biurem Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Patronem Honorowym akcji jest Komendant Główny Policji. W programie wzięło już udział łącznie niemal 2 miliony dzieci.

MENU EDUKACYJNE DLA PIERWSZAKÓW I NIE TYLKO

PUCHATEK PRZYPOMINA!

Idąc do szkoły zawsze poruszaj się chodnikiem, a jeśli go nie ma - poboczem! W sytuacji braku pobocza możesz iść jezdnią, ale bądź bardzo ostrożny i trzymaj się jak najbliżej krawędzi drogi! Zawsze idź lewą stroną jezdni!

Przechodź tylko na zielonym świetle! Światło czerwone oznacza STOP! Gdy je widzisz - zatrzymaj się i poczekaj na zielone.

Gdy widzisz zagrożenie zadzwoń po pomoc! Z telefonu komórkowego możesz dzwonić także pod ogólny numer 112!

Pamiętaj! Każdy może pomóc. Tylko natychmiastowa pomoc może uratować zdrowie, a nawet życie. Nie bój się działać!

Baw się tylko w miejscach bezpiecznych! Nigdy nie baw się ostrymi przedmiotami, w pobliżu drogi czy zimą na zamarzniętym stawie! Jeśli jesteś sam w domu nie otwieraj nikomu drzwi.

Gdy wybierasz się na rower zawsze zakładaj kask.

PUCHATEK PRZYPOMINA!

Abyś miał dużo energii na cały dzień, zjedz w domu przed wyjściem do szkoły pożywny posiłek (np. kanapka i ciepłe kakao), a do plecaka zapakuj drugie śniadanie (np. kanapkę, owoc i sok)!

O tym, że Trzynastka wspiera zdrowe żywie-nie pisaliśmy wcześniej przy udziale w innych projektach.

Trzynastka szkołą promującą zdrowie

Ważne informacje od Puchatka, które mogą się przydać, gdy zostajemy sami w domu:

Gdy dziecko zostaje samo w domu poinformuj je, gdzie wychodzisz i kiedy wrócisz. W miejscu widocznym, najlepiej przy telefonie, powieś kartkę z ważnymi numerami telefonów: do Ciebie do rodziny lub sąsiadów, a także numery służb ratowniczych. Wytłumacz dziecku także, jak powinno reagować w sytuacji zagrożenia.

Gdy jesteś sam, nigdy nie wpuszczaj do domu obcych ludzi. Nie otwieraj drzwi nieznajomym, nawet jeżeli podają się za przyjaciół rodziców.

Uczul Pierwszoklasistę na niebezpieczeństwa, które mogą na niego czychać w Internecie. Ostrzeż przed umawianiem się z osobami poznanymi w sieci.

Nie ufaj osobom poznanym w sieci. Może się okazać, że 13-letnia Kasia jest w rzeczywistości 40-letnim mężczyzną.

Porozmawiaj z pociechą, by pod żadnym pozorem nie bawiła się gazem prądem czy ogniem.

Zadbaj, by Twoje dziecko było dobrze

widoczne na drodze. przypnij do

tornistra lub ubrania elementy odblaskowe.

materiały edukacyjne dla rodziców

Telefony alarmowe

ogólnopolski

numer alarmowy