BEZ PRZEMOCY

Program społeczny „Szkoła bez przemocy” był prowadzony w polskich szkołach w latach 2006-2013 przez 18 dzienników regionalnych Polska Press Grupy (do 2015 r.: Polskapresse i Media Regionalne) oraz Fundację Orange (dawniej Fundacja Grupy TP). Program był prowadzony pod patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Celem Programu było przeciwdziałanie przemocy w polskich szkołach przez zwiększenie świadomości problemu, zmianę postaw wobec przemocy, a także dostarczenie szkołom konkretnego wsparcia i narzędzi, które skutecznie i systemowo zwalczałyby to zjawisko.

1. Szkoła jest wspólnotą

2. Wszyscy się szanujemy

3. Wspólnie działamy przeciw przemocy

Kodeks

Szkoły Bez Przemocy

4. Niczego

nie

ukrywamy

5. Zawsze reagujemy

6. Nauczyciel

nie

jest sam

W V edycji Programu Społecznego „Szkoła bez Przemocy” realizowaliśmy przesłanie – Kodeksu Szkoły bez przemocy na rok szkolny 2010/11 „Rodzice są z nami”.

6 czerwca 2011 roku w naszej szkole po raz drugi świętowaliśmy Dzień Szkoły bez Przemocy, przyłączając się tym samym do ogólnopolskiego święta wszystkich, którzy nie zgadzają się na przemoc i angażują się w budowanie szkoły jako miejsca przyjaznego dla uczniów, nauczycieli i rodziców. W tym roku Dzień Szkoły bez Przemocy zorganizowaliśmy w formie Happeningu – pod hasłem „Razem Przeciw Przemocy”.

7. Uczniowie

wiedzą

jak działać

8. Rodzice

są z nami

9. Mamy

sojuszników

10. Nagradzamy dobre przykłady

Razem z nami byli: Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza Pan Zbigniew Podraza, który objął happening honorowym patronatem, przedstawiciele Wydziału Oświaty i Profilaktyki, młode talenty z Przedszkola 32 i Studia Piosenki z MOPT. Nasze działania wsparła Policja i Sznupek, WOPR i przedstawiciel Sądu. Ich dobre rady z zakresu bezpieczeństwa na długo zostaną w pamięci wszystkich uczestników tej akcji.

Uczniowie klas I–VI naszej szkoły zaprezentowali swoje talenty wokalne, muzyczne, plastyczne, taneczne. Razem bawili się wszyscy uczniowie. Spontanicznie przyłączyli się do zabawy rodzice i nau-czyciele z Panią Dyrektor Ewą Jakubik na czele. Przewodniczący Rady Rodziców pan Krzysztof Marciniak w błyskawicznym tempie ułożył kostkę Rubika. Nasze logo, wzbijające się w niebo latawce i wspólny Bieg Przeciw Przemocy – to nasze symbole solidarności z akcją.

Zabawie towarzyszyła otwartość, radość, uśmiechy, beztroska. Pokazaliśmy, że potrafimy być i bawić się razem - w zgodnej i radosnej atmosferze. Całemu wydarzeniu dopisały nie tylko dobre humory, ale i piękna pogoda, która także była razem z nami. Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli nasze działania.