LOGOPEDA to specjalista zajmujący się zapobieganiem zaburzeniom mowy, rozpoznawaniem wad wymowy i mowy oraz usuwaniem wszelkich nieprawidłowości w tym zakresie. Logopeda stymuluje rozwój mowy oraz dba  o prawidłowy jej rozwój pod względem fonetycznym, gramatycznym i leksykalnym.

Warto pamiętać, że większość zaburzeń mowy można zlikwidować lub załagodzić, ale warunkiem tego jest ścisła współpraca rodziców z logopedą oraz codzienna praca z dzieckiem w domu.

pedagog szkolny

Agata

Majewska

Agata

Majewska

Agata Majewska

Agata Majewska

konsultacje

oraz wg

harmonogramu

konsultacje z rodzicami

informacje od logopedy

Jak wspierać rozwój mowy dziecka?

- wspólnie czytajmy, oglądajmy ilustracje z dziećmi;

- wspólnie oglądajmy bajki;

- postarajmy się znaleźć czas na wspólną zabawę;

- chwalmy, dzieci motywujmy i zachęcajmy je do mówienia, nie brońmy pokazywania palcem i ges-tykulowania;

- zachęcajmy by dziecko opowiedziało nam fragment swojego dnia;

- zadawajmy pytania;

- pozwólmy dzieciom uczestniczyć w codziennych zajęciach (np. gotowanie, sprzątanie), opisujmy wszystkie czynności, które wykonujemy;

- starajmy się mówić do dzieci powoli i wyraźnie;

- zwracajmy uwagę na ćwiczenia dłoni - ich sprawność ma związek ze sprawnym artykułowaniem i mów-ieniem (lepienie, klejenie, nawlekanie koralików, budowanie z klocków, zabawy paluszkowe itp.

- w formie zabawy ćwiczmy z dzieckiem narządy mowy.

Mowa odgrywa bardzo istotną rolę w życiu człowieka. Jest ona kluczem do wiedzy, jednym z ważniejszych czynników kształtujących osobowość człowieka, atutem w nawiązywaniu kontaktów społecznych, narzędziem w zdobywaniu informacji. Pozwala ona wyrażać sądy, uczucia i upodobania. Za pomocą mowy możemy przekazać komunikat, wiadomość, przekonać kogoś do swoich racji lub nakłonić do podjęcia takiej bądź innej decyzji. To właśnie mowa pozwala ludziom porozumiewać się ze sobą. Wszelkiego rodzaju zaburzenia mowy zakłócają proces komunikowania się a także wpływają ujemnie na kształtowanie psychiki, które odbywa się przede wszystkim poprzez mowę. Aby likwidować wspomniane zaburzenia niezbędna jest terapia logopedyczna mowy dziecka.

psycholog szkolny