Dnia 23 marca 2011r. w Zespole Szkół nr 2 w Dąbrowie Górniczej odbyło się uroczyste nadanie imienia Gimnazjum nr 5, które przyjęło imię Legionów Polskich. Na uroczystość przybyły władze miasta z Panem Prezydentem Zbigniewem Podrazą, Dyrekcją szkoły, Radą Rodziców, Gronem Pedagogicznym, proboszczem tutejszej parafii Bronisławem Chaładynem, Dyrektorami zaprzyajźnionych szkół, rodzicami, uczniami. Wszyscy zaproszeni goście razem uczestniczyli w tej doniosłej chwili. Uroczystość rozpoczęła msza święta w kościele Królowej Jadwigii po której zaproszeni goście udali się do budynku szkoły, gdzie miała miejsce dalsza część uroczystości. Uczniowie przygotowali, krótka akademię, nastąpiło odczytanie aktu nadania imienia oraz przekazanie sztandaru gimnazjum. Po części oficjalnej uczniowie klas pierwszych przystąpili do ślubowania. Więcej na temat uroczystości można przeczytać tutaj.

rok 2011

Rok po otwarciu kompleksu sportowego "Orlk 2012", który zakładał wybudowanie orlików dla dzieci i młodzieży, przy Zespole Szkół nr 2 w okresie zimowym na terenie "Orlika 2012" zostało otwarte po raz pierwszy lodowisko. Uroczystości przewodniczyli przedstawiciele władz gminy, uroczystą wstęgę przeciął Pan Prezydent Zbigniew Podraza, głos zabrała Pani Dyrektor mgr Ewa Jakubik, pan prezydent oraz ksiądz proboszcz Bronisław Chaładyn, który tym razem poświęcił taflę lodowiska. Po uroczystych przemowach i przecięciu wstęgi na tafli lodowiska odbyły się pokazy młodych łyżwiarzy. Więcej na temat otwarcia lodowiska można przeczytać w artykule, który znajduje się tutaj.

rok 2010

27 marca 2009r. w Zespole Szkół nr 2 w Dąbrowie Górniczej odbyło się uroczyste otwarcie boiska "Orlik 2012". Na uroczyste otwarcie przybyli zaproszeni goście - przedstawiciele władz gminy, ksiądz proboszcz tutejszej parafii oraz przedstawiciele rządu z ministrem sportu Mirosławem Drzewieckim. Boisko powstało w ramach programu rządowego " Moje boisko - Orlik 2012". Głos w ramach przemówień zabrali m. in.: Pan Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza, pani Dyrektor mgr Ewa Jakubik, ksiądz proboszcz Bronisław Chaładyn, który po przemówieniach poświęcił obiekt sportowy. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule, który jest dostępny tutaj.

rok 2009

rok 2003

W październiku 2003 roku Szkoła Podstawowa nr 13 i Gimnazjum nr 5 otrzymały certyfikat i dyplom "Szkoła z klasą". W akcji organizowanej przez Gazetę Wyborczą oraz Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej - Aleksandra Kwaśniewskiego.

Niejednokrotnie w tych działaniach wspierali nas:

- Urząd Miasta Dąbrowa Górnicza;

- Rada Rodziców;

- prężnie działający samorząd szkolny.

W roku 2002 obie jednostki połączono, tworząc Zespół Szkół nr 2, którego dyrektorem została mgr Ewa Jakubik

Obecnie w szkole zatrudnionych jest 64 nauczycieli, którzy troszczą się o wszechstronny rozwój uczniów. W ciągu swego kilkudziesięcioletniego istnienia szkoła aktywnie uczestniczyła i nadal uczestniczy w życiu miasta i regionu. Zgodnie z tradycją, każdego roku uczniowie biorą udział w licznych konkursach, olimpiadach, zawodach sportowych, organizują imprezy dla środowiska, współpracują z wieloma instytucjami w mieście i regionie.
     Od lat Zespół Szkół Nr 2 jest w czołówce dąbrowskich szkół, uczniowie zdobywają wyróżnienia, puchary, odnoszą sukcesy w konkursach przedmiotowych.

rok 2002

akt założycielski Szkoły Publicznej

W ostatnich latach placówka została poddana reorganizacji. W 1999 roku w budynku "trzynastki" władze miasta utworzyły Gimnazjum nr 5, którego dyrektorem była mgr Jolanta Kowalik.

rok 1999

pan Stefan Żurek

pan Edward Abramski

pan Marcin Jedrzejkiewicz

pan Tadeusz Stachura

pan Stanisław Zachariasz

pani Wanda Masłowska

pan mgr Zygmunt Aniołkiewicz

pani mgr Henryka Gębala

pani mgr Janina Pukacz

Szkołą kolejno kierowali:

Adam Marceli Piwowar

Szkoła w latach 1971 - 1990 działała pod patronatem Braci Lipskich. Od roku 1997 nowym patronem placówki jest Adam Piwowar (1874-1939) - pierwszy prezydent miasta, organizator Zagłębiowskiego Oddziału Legionów Polskich oraz profesor dąbrowskiej "Sztygarki".

rok 1997

rok 1979

W roku 1979r. szkoła została przeniesiona do nowego obiektu, mieszczącego się przy ulicy al. Józefa Piłsudskiego 24 i w tych murach mieści się do dnia dzisiejszego.

Histora Szkoły Podstawowej nr 13 im. Adama Piwowara

Ś

I

I

Szkoła Podstawowa nr 13 im. Adama Piwowara w Dąbrowie Górniczej to placówka o bogatej historii i tradycjach. "Trzynastka" należała i należy do najprężniej działających szkół na terenie osiedla Gołonóg-Manhattan.

Dzieci tego dynamicznie rozwijającego się osiedla, chodziły do tej pory do starej przedwojennej szkoły nr 12, znajdującej się u podnóża wzgórza gołonowskiego, która okazała się za mała. Trzynastka była pierwszą nowoczesną szkołą wybudowaną na nowym osiedlu Gołonóg. Jej historia sięga roku 1959, wtedy to powstała pierwsza siedziba placówki, która mieściła się w budynku obecnego Liceum Sztuk Plastycznych przy ulicy Kosmonautów 8.

lata 60-te

W latach sześćdziesiątych na osiedlu było bardzo dużo młodzieży w wieku szkolnym i nowa placówka pracowała na dwie zmiany. Siłą rzeczy stała się ważnym ośrodkiem kulturalnym. Organizowane tam imprezy, w tym zabawy sylwestrowe dla mieszkańców, cieszyły się dużym powodzeniem wśród rodziców uczniów. W związku z rozwojem osiedla wybudowano w końcu lat sześćdziesiątych nową Szkołę Podstawową nr 15 i III LO im. L. Szenwalda.

W tej sytuacji "trzynastka" straciła swoją dominującą pozycję.

rok 1959