Copyright 2018 Szkoła Podstawowa nr 13 w Dąbrowie Górniczej

Website by Piotr Kurowski

Szkoła Podstawowa nr 13

im. Adama Piwowara

41-303 Dąbrowa Górnicza

sekretariat:

tel./fax.: 32 264 27 95

sekretariat ds. uczniowskich: tel.: 32 260 00 74

napisz do nas:

 

sp13@edu.dabrowa-gornicza.pl

odwiedź nas na stronie:

 

www.sp13dg.pl

 

poczta

dla nauczycieli

opłaty za obiady

"Uczymy się nie dla szkoły, lecz dla życia" -  Seneka Młodszy

a Podstawowa nr 13 im. Adama Piwowara - Twoja szkoła od pokoleń

tariat ds. uczniowskich: 32 260 00 74

ficjalna strona Szkoły Podstawowej nr 13 im. Adama Piwowara w Dąbrowie Górniczej

rozwiń menu

Szkoła Podstawowa nr 13 im. Adama Piwowara - Twoja szkoła od pokoleń

mail: sp13@edu.dabrowa-gornicza.pl

retariat: 32 264 27 95

Zdjęcie przedstawiające Szkołę Podstawową nr 13
Godło Polski

Twoja szkoła od pokoleń

Szkoła Podstawowa nr 13

im. Adama Piwowara

w Dąbrowie Górniczej

# najnowsze fakty, z którymi warto być na bieżąco

Logo Szkoły Podstawowej nr 13
Herb Dąbrowy Górniczej

32 260 00 74

32 264 27 95

sp13@edu.dabrowa-gornicza.pl

sekretariat

e-mail

sekretariat ds uczniowskich

BIP

Deklaracja Dostępności

RODO

Zaloguj się >

kontakt z SP nr 13

Całodobowa infolina NFZ dotycząca koronawirusa: 800 190 590

Microsoft Office 365

Twoja szkoła od pokoleń

największa w Polsce kampania edukacyjno-profilaktyczna

Co roku w Zachowaj Trzeźwy Umysł uczestniczą zadowolone szkoły, które dzięki tej kampanii łączą profilaktykę z pożyteczną zabawą, czyli z edukacyjnymi konkursami.

Zdaniem wielu szkół Zachowaj Trzeźwy Umysł to najlepsza kampania profilaktyczna dla szkół podstawowych i gimnazjalnych. 

Opanujcie własne emocje, wyciszcie się, aby być dla dziecka wiarygodnym autorytetem. Przed rozpoczęciem ważnej rozmowy warto pokazać dziecku, że jest dla Was ogromną wartością, jest kochane, a rozmowa wynika z troski o jego przyszłość.

JAK ROZMAWIAĆ Z DZIECKIEM?

pierwsza zasada

druga zasada

Rozpocznijcie rozmowę od pozytywnego stwierdzenia dotyczącego dziecka, aby wiedziało, że go nie przekreślacie, lecz doceniacie mimo różnych niezadowalających zachowań. Jeśli macie dowody na to, że dziecko stosuje używki, nie należy udawać, że o tym nie wiecie. Rozmowę trzeba zacząć od stwierdzenia: „Wiemy, bo widzieliśmy...". Następnie powiedzieć, że jest Wam smutno i niepokoicie się o zdrowie i życie dziecka. Mówienie o swoich uczuciach skłania drugą stronę do złożenia broni i niestosowania agresji. Jeśli chcecie przeprowadzić rozmowę profilaktycznie, powinniście to szczerze powiedzieć, np. „Nie podejrzewamy cię o..., ale jesteśmy zaniepokojeni ogromem zagrożeń czyhających na twoich rówieśników. Dlatego chcemy z tobą porozmawiać. Boimy się, żeby inni nie namówili cię do..., bo chcielibyśmy, żebyś miał piękne i wartościowe życie".

trzecia zasada

Mówcie wprost, o co Wam chodzi, nie udawajcie, nie zmierzajcie okrężną drogą do sedna sprawy. Mówcie o tym, co czujecie i jak to na Was działa. Dziecko zrozumie, że jesteście szczerzy i łatwiej mu będzie podjąć rozmowę.

czwarta zasada

Jeśli macie problemy z nałogami, przyznajcie się do tego. Powiedzcie dziecku szczerze, że nie jest to przyjemne, że trudno sobie poradzić z przyzwyczajeniem. Powiedzcie też, że sami kiedyś myśleliście, iż uzależnienia Was nie dotyczą.

piąta zasada

Dajcie dziecku wsparcie. Powiedzcie, że niezależnie od tego, co zrobi, jesteście w stanie je wspierać i pomagać mu. Musi jednak z Wami współpracować i realizować wspólne ustalenia, a przynajmniej mieć taką wolę. Jeśli będzie oszukiwało, będziecie musieli — dla jego dobra — wprowadzić zdecydowane formy przeciwdziałania jego zachowaniom ryzykownym.

W ramach Kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł 2010” w naszej szkole obok działań sportowych i kulturalnych przeprowadziliśmy akcję profilaktyczną połączoną z obchodami przypadającemu na 31 maja Światowemu Dniu bez Papierosa – pod hasłem „WIEM WIĘCEJ, BO GŁÓWKA PRACUJE, WIEM WIĘCEJ, BO SIĘ NIE TRUJE”.

W ramach akcji m.in. odbył się konkurs na plakat uświadamiający szkodliwy wpływ nikotyny na organizm człowieka. Z najciekawszych plakatów oraz plakatów profilaktycznych, które otrzymaliśmy od Sanepidu, zaprezentowano Biennale Plakatów Tematycznych.

Koordynatorami akcji był pedagog szkolny mgr Beata Frączek oraz nauczyciel mgr Anna Pastusiak.