patron Gimnazjum nr 5

uroczystość nadania imienia

Historia Gimnazjum nr 5 im. Legionów Polskich

Historia Gimnazjum nr 5 rozpoczęła się wraz z wprowadzeniem zmian w strukturze organizacyjnej szkolnictwa w wyniku, których powstały trzyletnie gimnazja, po sześcioletniej szkole podstawowej. W wyniku reformy szkolnictwa, dnia 1 września 1999 roku powołano do życia Gimnazjum nr 5, które wraz z istniejącą w budynku przy al. Józefa Piłsudskiego 24 Szkołą Podstawową nr 13 im. Adama Piwowara, stworzyło w 2002 roku Zespół Szkół nr 2. 

Od 1999 roku funkcję dyrektora, a od 2002 roku wicedyrektora pełniła mgr Jolanta Kowalik. W 2002 roku obie jednostki połączono tworząc Zespół Szkół nr 2, którego dyrektorem została mgr Ewa Jakubik.

W październiku 2003 roku Gimnazjum nr 5 otrzymało certyfikat i dyplom Szkoły z klasą. W akcji organizowanej przez Gazetę Wyborczą oraz Fundacje Centrum Edukacji Obywatelskiej pod patronatem Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

W 2010 roku zostały podjęte działania zmierzające do wyboru patrona dla naszego gimnazjum. Dzięki przychylności władz miasta, staraniom i zaangażowaniu Dyrekcji Zespołu Szkół nr 2, Grona Pedagogicznego, rodziców i uczniów już 23 marca 2011r. odbyła się uroczystość nadania imienia Legionów Polskich i Przekazania sztandaru Gimnazjum nr 5 w Zespole Szkół nr 2 w Dąbrowie Górniczej przy al. Józefa Piłsudskiego. Więcej o uroczystości nadania imienia można przeczytać tutaj

Swoje działania planujemy tak, aby nasza szkoła cieszyła się uznaniem w środowisku lokalnym, wzbudzała zainteresowanie wśród uczniów i rodziców, również tych zamieszkujących poza obwodem.

Naszą placówkę wyróżnia fakt, iż na organizowane zajęcia z gimnastyki korekcyjnej uczęszcza duża liczba chętnych uczniów.

Nasze działania kierujemy również na wyrobienie wśród młodzieży poczucia odpowiedzialności za swoją przyszłość. Pragniemy, aby uczniowie zdobyli wiedzę na temat praw człowieka i potrafili ją zastosować w  codziennym życiu, uczyli się demokracji, samorządności, aktywności społecznej, rozwijali własne zainteresowania pasje i uzdolnienia.

Na stałe do tradycji gimnazjum weszły: ślubowanie klas pierwszych połączone z obchodami 11 listopada, otrzęsiny, Dzień Patrona, Wigilia, Wielkanoc, obchody ważnych świąt, wyjazdy uczniów na wycieczki przedmiotowe oraz rekreacyjne, akcje charytatywne i proekologiczne. Nasi uczniowie biorą udział w licznych olimpiadach i konkursach przedmiotowych, tematycznych i sportowych, odnosząc duże sukcesy 

W realizacji tych celów bardzo ważnym elementem jest wysoko wyspecjalizowana Kadra Pedagogiczna, jak również bogate zaplecze edukacyjno-sportowe. Opiekę psychologiczno-pedagogiczną sprawuje pedagog szkolny wspierany działaniami wychowawców oraz psychologa.

Gimnazjum nr 5 im. Legionów Polskich dysponuje 12 salami lekcyjnymi w tym 1 bogato wyposażoną salą informatyczną, 4 tablicami interaktywnymi, dostępem do Internetu, 2 salami gimnastycznymi, basenem oraz biblioteką i czytelnią.

Wydawałoby się, że kolejne lata gimnazjum są do siebie bardzo podobne. Pierwszy września to inauguracja roku szkolnego, a potem nauka, klasówki, sprawdziany, odpytywanie przeplatane uroczystościami szkolnymi, wycieczką integracyjną klas pierwszych, wyjściami do kin, teatru czy muzeum, obchodami świąt, wiosennymi wycieczkami. Do tego dochodzi gorączka wystawiania stopni w styczniu i czerwcu oraz egzamin zwieńczający trzy lata edukacji. A jednak pomimo tych podobieństw każdy semestr jest niepowtarzalny. Oto kilka szczególnych wydarzeń, które zapisały się w naszej pamięci:

- w marcu 2009 roku przy Zespole Szkół nr 2 odbyło się uroczyste otwarcie boiska "Orlik 2012", na uroczyste otwarcie przybyli zaproszeni goście: przedstawiciele władz gminy, ksiądz proboszcz oraz przedstawiciele rządu z ministrem sportu Mirosławem Drzewieckim, więcej o tym wydarzeniu pisaliśmy tutaj;

- w lutym 2010 roku po raz pierwszy swoją taflę łyżwiarzom udostępniło lodowisko na Manhatanie, w uroczystości udział wzięły władze miasta z panem Prezydentem Zbigniewem Podrazą na czele, więcej o tym wydarzeniu pisaliśmy tuaj;

- 23 marca 2011r. odbyła się uroczystość nadania imienia Legionów Polskich i przekazania sztandaru Gimnazjum nr 5, więcej o tej uroczystości pisaliśmy tutaj;

- 9 listopada 2018r. to uroczysta akademia związana z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, wszystkie działania w których nasza młodzież wraz nauczycielami brała udział opisaliśmy tutaj oraz tutaj, galerie z uroczystości można obejrzeć tutaj.  

19 lat działalności Gimnazjum nr 5 to pasmo licznych sukcesów zarówno tych uczniowskich jak i nauczycielskich, które potwierdzają wysoką pozycje naszego gimnazjum, wśród innych szkół dąbrowskich. Mamy nadzieję, że już pod sztandarem "Trzynastki" te sukcesy będą trwały nadal.  

email: sp13@edu.dabrowa-gornicza.pl

kontakt: 32 260 00 74

1999-2018 Historia Gimnazjum nr 5

www.sp13dg.pl

Twoja szkoła od pokoleń

Microsoft Office 365

Całodobowa infolina NFZ dotycząca koronawirusa: 800 190 590

kontakt z SP nr 13

e-dziennik >

RODO

Deklaracja Dostępności

BIP

sekretariat ds uczniowskich

e-mail

sekretariat

sp13@edu.dabrowa-gornicza.pl

32 264 27 95

32 260 00 74

Herb Dąbrowy Górniczej
Logo Szkoły Podstawowej nr 13

# najnowsze fakty, z którymi warto być na bieżąco

Szkoła Podstawowa nr 13

im. Adama Piwowara

w Dąbrowie Górniczej

Twoja szkoła od pokoleń

Godło Polski
Zdjęcie przedstawiające Szkołę Podstawową nr 13

retariat: 32 264 27 95

mail: sp13@edu.dabrowa-gornicza.pl

Szkoła Podstawowa nr 13 im. Adama Piwowara - Twoja szkoła od pokoleń

rozwiń menu

ficjalna strona Szkoły Podstawowej nr 13 im. Adama Piwowara w Dąbrowie Górniczej

tariat ds. uczniowskich: 32 260 00 74

a Podstawowa nr 13 im. Adama Piwowara - Twoja szkoła od pokoleń

"Uczymy się nie dla szkoły, lecz dla życia" -  Seneka Młodszy

opłaty za obiady

 

poczta

dla nauczycieli

napisz do nas:

 

sp13@edu.dabrowa-gornicza.pl

sekretariat:

tel./fax.: 32 264 27 95

sekretariat ds. uczniowskich: tel.: 32 260 00 74

Szkoła Podstawowa nr 13

im. Adama Piwowara

41-303 Dąbrowa Górnicza

Copyright 2018 Szkoła Podstawowa nr 13 w Dąbrowie Górniczej

Website by Piotr Kurowski