patron Gimnazjum nr 5

uroczystość nadania imienia

Historia Gimnazjum nr 5 im. Legionów Polskich

Historia Gimnazjum nr 5 rozpoczęła się wraz z wprowadzeniem zmian w strukturze organizacyjnej szkolnictwa w wyniku, których powstały trzyletnie gimnazja, po sześcioletniej szkole podstawowej. W wyniku reformy szkolnictwa, dnia 1 września 1999 roku powołano do życia Gimnazjum nr 5, które wraz z istniejącą w budynku przy al. Józefa Piłsudskiego 24 Szkołą Podstawową nr 13 im. Adama Piwowara, stworzyło w 2002 roku Zespół Szkół nr 2. 

Od 1999 roku funkcję dyrektora, a od 2002 roku wicedyrektora pełniła mgr Jolanta Kowalik. W 2002 roku obie jednostki połączono tworząc Zespół Szkół nr 2, którego dyrektorem została mgr Ewa Jakubik.

W październiku 2003 roku Gimnazjum nr 5 otrzymało certyfikat i dyplom Szkoły z klasą. W akcji organizowanej przez Gazetę Wyborczą oraz Fundacje Centrum Edukacji Obywatelskiej pod patronatem Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

W 2010 roku zostały podjęte działania zmierzające do wyboru patrona dla naszego gimnazjum. Dzięki przychylności władz miasta, staraniom i zaangażowaniu Dyrekcji Zespołu Szkół nr 2, Grona Pedagogicznego, rodziców i uczniów już 23 marca 2011r. odbyła się uroczystość nadania imienia Legionów Polskich i Przekazania sztandaru Gimnazjum nr 5 w Zespole Szkół nr 2 w Dąbrowie Górniczej przy al. Józefa Piłsudskiego. Więcej o uroczystości nadania imienia można przeczytać tutaj

Swoje działania planujemy tak, aby nasza szkoła cieszyła się uznaniem w środowisku lokalnym, wzbudzała zainteresowanie wśród uczniów i rodziców, również tych zamieszkujących poza obwodem.

Naszą placówkę wyróżnia fakt, iż na organizowane zajęcia z gimnastyki korekcyjnej uczęszcza duża liczba chętnych uczniów.

Nasze działania kierujemy również na wyrobienie wśród młodzieży poczucia odpowiedzialności za swoją przyszłość. Pragniemy, aby uczniowie zdobyli wiedzę na temat praw człowieka i potrafili ją zastosować w  codziennym życiu, uczyli się demokracji, samorządności, aktywności społecznej, rozwijali własne zainteresowania pasje i uzdolnienia.

Na stałe do tradycji gimnazjum weszły: ślubowanie klas pierwszych połączone z obchodami 11 listopada, otrzęsiny, Dzień Patrona, Wigilia, Wielkanoc, obchody ważnych świąt, wyjazdy uczniów na wycieczki przedmiotowe oraz rekreacyjne, akcje charytatywne i proekologiczne. Nasi uczniowie biorą udział w licznych olimpiadach i konkursach przedmiotowych, tematycznych i sportowych, odnosząc duże sukcesy 

W realizacji tych celów bardzo ważnym elementem jest wysoko wyspecjalizowana Kadra Pedagogiczna, jak również bogate zaplecze edukacyjno-sportowe. Opiekę psychologiczno-pedagogiczną sprawuje pedagog szkolny wspierany działaniami wychowawców oraz psychologa.

Gimnazjum nr 5 im. Legionów Polskich dysponuje 12 salami lekcyjnymi w tym 1 bogato wyposażoną salą informatyczną, 4 tablicami interaktywnymi, dostępem do Internetu, 2 salami gimnastycznymi, basenem oraz biblioteką i czytelnią.

Wydawałoby się, że kolejne lata gimnazjum są do siebie bardzo podobne. Pierwszy września to inauguracja roku szkolnego, a potem nauka, klasówki, sprawdziany, odpytywanie przeplatane uroczystościami szkolnymi, wycieczką integracyjną klas pierwszych, wyjściami do kin, teatru czy muzeum, obchodami świąt, wiosennymi wycieczkami. Do tego dochodzi gorączka wystawiania stopni w styczniu i czerwcu oraz egzamin zwieńczający trzy lata edukacji. A jednak pomimo tych podobieństw każdy semestr jest niepowtarzalny. Oto kilka szczególnych wydarzeń, które zapisały się w naszej pamięci:

- w marcu 2009 roku przy Zespole Szkół nr 2 odbyło się uroczyste otwarcie boiska "Orlik 2012", na uroczyste otwarcie przybyli zaproszeni goście: przedstawiciele władz gminy, ksiądz proboszcz oraz przedstawiciele rządu z ministrem sportu Mirosławem Drzewieckim, więcej o tym wydarzeniu pisaliśmy tutaj;

- w lutym 2010 roku po raz pierwszy swoją taflę łyżwiarzom udostępniło lodowisko na Manhatanie, w uroczystości udział wzięły władze miasta z panem Prezydentem Zbigniewem Podrazą na czele, więcej o tym wydarzeniu pisaliśmy tuaj;

- 23 marca 2011r. odbyła się uroczystość nadania imienia Legionów Polskich i przekazania sztandaru Gimnazjum nr 5, więcej o tej uroczystości pisaliśmy tutaj;

- 9 listopada 2018r. to uroczysta akademia związana z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, wszystkie działania w których nasza młodzież wraz nauczycielami brała udział opisaliśmy tutaj oraz tutaj, galerie z uroczystości można obejrzeć tutaj.  

19 lat działalności Gimnazjum nr 5 to pasmo licznych sukcesów zarówno tych uczniowskich jak i nauczycielskich, które potwierdzają wysoką pozycje naszego gimnazjum, wśród innych szkół dąbrowskich. Mamy nadzieję, że już pod sztandarem "Trzynastki" te sukcesy będą trwały nadal.  

email: sp13@edu.dabrowa-gornicza.pl

kontakt: 32 260 00 74

1999-2018 Historia Gimnazjum nr 5

www.sp13dg.pl

Twoja szkoła od pokoleń

Microsoft Office 365

Całodobowa infolina NFZ dotycząca koronawirusa: 800 190 590

kontakt z SP nr 13

e-dziennik >

RODO

Deklaracja Dostępności

BIP

sekretariat ds uczniowskich

sekretariat

32 264 27 95

32 260 00 74

Herb Dąbrowy Górniczej
Logo Szkoły Podstawowej nr 13

Szkoła Podstawowa nr 13

im. Adama Piwowara

w Dąbrowie Górniczej

Twoja szkoła od pokoleń

Godło Polski
Zdjęcie przedstawiające Szkołę Podstawową nr 13

retariat: 32 264 27 95

mail: sp13@edu.dabrowa-gornicza.pl

Szkoła Podstawowa nr 13 im. Adama Piwowara - Twoja szkoła od pokoleń

rozwiń menu

ficjalna strona Szkoły Podstawowej nr 13 im. Adama Piwowara w Dąbrowie Górniczej

tariat ds. uczniowskich: 32 260 00 74

a Podstawowa nr 13 im. Adama Piwowara - Twoja szkoła od pokoleń

"Uczymy się nie dla szkoły, lecz dla życia" -  Seneka Młodszy

opłaty za obiady

napisz do nas:

 

sekretariat@sp13.dg.pl

sekretariat:

tel./fax.: 32 264 27 95

sekretariat ds. uczniowskich: tel.: 32 260 00 74

Szkoła Podstawowa nr 13

im. Adama Piwowara

41-303 Dąbrowa Górnicza

Copyright 2018 Szkoła Podstawowa nr 13 w Dąbrowie Górniczej

Website by Piotr Kurowski