a Podstawowa nr 13 im. Adama Piwowara - Twoja szkoła od pokoleń

tariat ds. uczniowskich: 32 260 00 74

ficjalna strona Szkoły Podstawowej nr 13 im. Adama Piwowara w Dąbrowie Górniczej

rozwiń menu

Szkoła Podstawowa nr 13 im. Adama Piwowara - Twoja szkoła od pokoleń

mail: sp13@edu.dabrowa-gornicza.pl

retariat: 32 264 27 95

Twoja szkoła od pokoleń

Szkoła Podstawowa nr 13

im. Adama Piwowara

w Dąbrowie Górniczej

# najnowsze fakty z którymi warto być na bieżąco

32 260 00 74

32 264 27 95

sp13@edu.dabrowa-gornicza.pl

sekretariat

e-mail

sekretariat ds uczniowskich

BIP

RODO

Zaloguj siÄ™ >

kontakt z SP nr 13

od 18.01.2021r. zajęcia w klasach I-III SP będą odbywały się w trybie stacjonarnym, klasy IV-VIII w trybie zdalnym, Całodobowa infolina NFZ dotycząca koronawirusa: 800 190 590

Microsoft Office 365

Polska Droga do Wolności

"Jeszcze Polska nie zginęła"

 

Gdy w 1914 roku rozpoczęła siÄ™ pierwsza wojna Å›wiatowa dla Polaków pojawiÅ‚a siÄ™ nadzieja na odzyskanie niepodlegÅ‚oÅ›ci. Po raz pierwszy od ponad 100 lat nasi zaborcy walczyli przeciwko sobie. Z jednej strony Niemcy i Austria, a z drugiej Rosja. 

 

Polacy wybrali dwa sposoby walki o wolność. Roman Dmowski przekonywaÅ‚ rzÄ…dy krajów europejskich, przede wszystkim Francji i Anglii, że po wojnie Polska powinna być niepodlegÅ‚ym paÅ„stwem. PoczÄ…tkowo jego dziaÅ‚ania byÅ‚y nieskuteczne, ponieważ Rosja byÅ‚a sojusznikiem tych paÅ„stw. Ale w koÅ„cu o PolskÄ™ upomniaÅ‚ siÄ™ prezydent najsilniejszego kraju, Stanów Zjednoczonych, Thomas Woodrow Wilson. Potem w Rosji przestaÅ‚ rzÄ…dzić car, obalony przez rewolucjÄ™, a kiedy wÅ‚adzÄ™ przejÄ™li bolszewicy, wycofali siÄ™ z wojny. Wtedy Francja i Anglia uznaÅ‚y prawo Polski do niepodlegÅ‚oÅ›ci. 

 

Roman Dmowski w czasie, gdy Polska byÅ‚a w niewoli, uczyÅ‚ rodaków, jak siÄ™ nie dać zniszczyć zaborcom, obronić obronić polskość i stworzyć silny naród gotowy do odbudowania niepodlegÅ‚ego paÅ„stwa. Utworzony przez niego w czasie pierwszej wojny Å›wiatowej Komitet Narodowy Polski zostaÅ‚ uznany przez zwyciÄ™skie paÅ„stwa za oficjalnÄ… polskÄ… reprezentacjÄ™, czyli polski rzÄ…d, zanim jeszcze Polska odzyskaÅ‚a wolność. 

 

DrugÄ… drogÄ… wolnoÅ›ci byÅ‚a walka zbrojna. Już na poczÄ…tku wojny Józef PiÅ‚sudski utworzyÅ‚ specjalny oddziaÅ‚ wojskowy, nazywany PierwszÄ… KompaniÄ… KadrowÄ…, który wyruszyÅ‚ z Krakowa do Królestwa Polskiego i staÅ‚ siÄ™ poczÄ…tkiem polskiego wojska - legionów Polskich walczÄ…cych po stronie Austrii i Niemiec przeciwko Rosji. 

 

LegioniÅ›ci byli bardzo walecznymi i ofiarnymi żoÅ‚nierzami. Gdy zrozumieli, że Austriacy i Niemcy nie zmierzajÄ… przywrócić Polsce niepodlegÅ‚oÅ›ci odmówili zÅ‚ożenia przysiÄ™gi na wierność cesarzowi austriackiemu, a Niemcy aresztowali PiÅ‚sudskiego. 

 

Wojsko tworzyli także Polacy w Rosji. Walczyli potem na dalekiej północy z bolszewikami. Byli nazywani Murmańczykami oraz "Lwami Północy" gdyż zasłynęli z dzielności.

 

Å»oÅ‚nierze Legionów Polskich w czasie walk w Karpatach ustawili krzyż o wysokoÅ›ci  7 metrów, na którym legionista Adam Szania z Krakowa, wyryÅ‚ wiersz: "MÅ‚odzieży Polska - patrz na ten krzyż, Legiony polskie dźwignęły go wzwyż, przechodzÄ…c góry, lasy i waÅ‚y - dla Ciebie, Polsko, i dla Twej chwaÅ‚y". 

 

Pierwszy polski oddział ułanów składał się z 7 żołnierzy, którzy wyruszyli na wojnę piechotą. Siodła końskie nieśli na plecach, aż do czasu kiedy zdobyli konie. Ich dowódcą był Władysław Belina-Prażmowski, który wkrótce miał już pod sobą pułk ułanów.

 

Józef Haller od dziecka interesował się wojskiem. Wychowywał się w rodzinie bardzo patriotycznej i religijnej. W czasie pierwszej wojny światowej był juz pułkownikiem i dowodził jedną z brygad Legionów Polskich. Potem przedostał się do Francji i stanął na czele słynnej Błękitnej Armii. Natomiast w Paryżu, dzięki staraniom Romana Dmowskiego prezydent Francji zgodził się na formowanie Armii Polskiej, która od koloru mundurów nosiła nazwę Błękitnej Armii. Była ona świetnie wyszkolona i nowocześnie uzbrojona.

 

Mimo, że wojna bardzo zniszczyÅ‚a polskie ziemie i przyniosÅ‚a Å›mierć wielu Polakom, to jednak okazaÅ‚a siÄ™ wydarzeniem przeÅ‚omowym. DziÄ™ki wielkiemu poÅ›wiÄ™ceniu i odwadze oraz zdecydowaniu naszych pradziadków speÅ‚niÅ‚o siÄ™ najwiÄ™ksze marzenie Polaków. Po 123 latach niewoli Polska odzyskaÅ‚a niepodlegÅ‚ość.  

 

Zobacz jak wyglÄ…daÅ‚a droga do przywrócenia tożsamoÅ›ci naszej ojczyźnie -  Historia NiepodlegÅ‚oÅ›ci Polski, /źródÅ‚o - www.onet.pl /  

O Józefie Piłsudskim i walkach Legionów Polskich pisaliśmy również tutaj. Warto wspomnieć w tym miejscu o tym, że nasze Gimnazjum nr 5 przyjęło 23 marca 2011r. imię Legionów Polskim - o tym wydarzeniu pisaliśmy tutaj.

 

artykuł powstał przy wykorzystaniu następujących źródeł:

Kocham Polskę, Historia Polski dla naszych dzieci, Joanna i Jarosław Szarkowie

oraz www.onet.pl / 100latpolsko.pl

 

Dzień Bezpiecznego Internetu
13 listopada 2018

Copyright 2018 Szkoła Podstawowa nr 13 w Dąbrowie Górniczej

Website by Piotr Kurowski

Szkoła Podstawowa nr 13

im. Adama Piwowara

41-303 Dąbrowa Górnicza

sekretariat:

tel./fax.: 32 264 27 95

sekretariat ds. uczniowskich: tel.: 32 260 00 74

napisz do nas:

 

sp13@edu.dabrowa-gornicza.pl

odwiedź nas na stronie:

 

www.sp13dg.pl

 

poczta

dla nauczycieli

"Uczymy siÄ™ nie dla szkoÅ‚y, lecz dla życia" -  Seneka MÅ‚odszy

opłaty za obiady