strona w przebudowie - aktualizacja stony potrwa do 31.08.2019r.

Święty Mikołaj - czy istnieje naprawdę?

Co wiemy o świętym Mikołaju?

Pierwsze obchody Mikołajek miały miejsce już w XIV wieku w Holandii. Jednak polegały one głównie na "obdarowywaniu" uczniów dniem wolnym. W 1804 roku po raz pierwszy Mikołajki nabrały takiego wymiaru jaki znany jest nam dzisiaj. Popularyzację wizerunku świętego Mikołaja zawdzięczamy Holendrom. Święty Mikołaj był patronem Amsterdamu i otaczano go tam szczególną czcią. Przedstawiany był jako stary człowiek w szatach biskupa, który jeździł na ośle.

Wszystko działo się w III i IV w. n. e. na terenie dzisiejszej Turcji (dawniej Patarze). Mikołaj odziedziczył majątek po rodzicach. Był jedynakiem. Mógł żyć w luksusie, ale wolał pomagać biednym i potrzebującym i to właśnie im rozdał swoje bogactwa. Jakie prezenty dostawały od niego dzieci? Najczęściej obdarowywano je chlebem, orzechami, pieniędzmi na słodycze i książkami, krzyżykami, świętymi obrazkami, tabliczkami, ptaszkami w klatce lub rózgą. Był człowiekiem dobrym, pobożnym, miłosiernym, dlatego mieszkańcy Miry wybrali go na swojego biskupa.

Wówczas Święty Mikołaj był tylko Mikołajem, a półki sklepowe świeciły pustkami. Dlatego też prezenty na 6 grudnia były znacznie skromniejsze niż te dzisiejsze.

Największe polskie sanktuarium ku czci tego świętego mieści się Pierścieniu koło Skoczowa na Śląsku Cieszyńskim. Pierwszą poświęconą mu kaplicę zbudowano tam już w XIV.

W dzisiejszy dzień warto sobie przybliżyć sylwetkę na którą wszyscy tego dnia czekamy. Więcej na temat legendy Świętego Mikołaja można przeczytać w poniższych linkach.

Materiał opracowany w oparciu o źródła:

06 grudnia 2018