Zdjęcie przedstawiające Szkołę Podstawową nr 13

Deklaracja Dostępności

Całodobowa infolina NFZ dotycząca koronawirusa: 800 190 590

Microsoft Office 365

„Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki nawiązująca do polskiej tradycji świąt zadusznych. Jej celem jest wspomnienie zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej.

Nasza szkoła po raz kolejny włączyła się w to przedsięwzięcie, podejmując szereg działań związanych z upamiętnieniem osób ważnych dla Szkoły Podstawowej nr 13, miasta, regionu i kraju.

PORZĄDKOWANIE GROBÓW

Uczniowie naszej szkoły, jak co roku w tygodniu poprzedzającym Święto Zmarłych, udali się na pobliskie cmentarze, aby uporządkować stare, zapomniane groby. Przy tej okazji odwiedzili także mogiły powstańców i ludzi zasłużonych dla Dąbrowy Górniczej. Swoją wdzięczność i pamięć zaznaczyli, składając kwiaty i zapalając znicze na grobowcu patrona szkoły Adama Piwowara.

WSPOMNIENIE PATRONA SZKOŁY

Jesień to czas wspomnień o patronie Szkoły Podstawowej nr 13 Adamie Piwowarze, który urodził się 29 października 1874 r. W tym roku szkolnym w naszej bibliotece przygotowano wystawę na temat jego życia i działalności.

LEKCJA W AUSCHWITZ (29 X)

Ta szczególna lekcja historii była zwieńczeniem cyklu zajęć związanych z drugą wojną światową przeprowadzonych  w ramach  języka polskiego i historii w klasach VIII. Ósmoklasiści podczas wizyty w Muzeum Auschwitz – Birkenau, symbolu terroru, ludobójstwa i Szoa, zostali zapoznani z procesem masowego mordowania ludzi przez niemieckich nazistów. Uczestnicy tej wyjątkowej lekcji złożyli hołd pomordowanym więźniom różnych narodowości, zapalając znicze pod Ścianą Śmierci. Wizyta w autentycznym Miejscu Pamięci była unikatowym doświadczeniem edukacyjnym, który pozostanie w pamięci  młodzieży na całe życie.

ZADUSZKI W TWÓRCZOŚCI PLASTYCZNEJ  NAJMŁODSZYCH UCZNIÓW

Klasy I-III oraz kl. V także miały swój udział w odchodach świąt zadusznych. Zachęceni przez  panie wychowawczynie i nauczycielkę plastyki stworzyli wiele ciekawych prac plastycznych związanych z tą tematyką. Swoimi dziełami udekorowali klasy i szkolne korytarze.

Zanim jednak oddali się pracy twórczej, uczniowie klas młodszych uczestniczyli w lekcjach wychowawczych, podczas których poznawali tradycje zaduszkowe w polskiej kulturze.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć tutaj.

"Szkoła Pamięta"

03 listopada 2021