2005

2014

2011

1981

1979

1978

1969

104

podróże zagraniczne

129

odwiedził krajów

1963

Wszystko zaczęło się w Wadowicach, w niedużym mieście na południu Polski. Tam właśnie urodził się przyszły papież Jan Paweł II. Nazywał się Karol Wojtyła, ale gdy był małym chłopcem, wszyscy wołali na niego Lolek. 

 

Papież w pytaniach, ciekawostkach i odpowiedziach:

 

Błogosławiony Jan Paweł II kochał przyrodę. Uwielbiał chodzić po górach. Odwiedzał Tatry, a później jako papież Apeniny. Podziwiał piękno stworzonego świata. Podobnie jak św. Franciszek z Asyżu, przyjaźnił się ze zwierzętami. Czy pamiętacie jak podczas pielgrzymki do Australii trzyma na rękach misia koala, a nieco później głaskał kangura. Natomiast na audiencji u Benedykta XVI pojawił się mały krokodyl kubański reprezentujący zwierzęta całego rzymskiego zoo. 

 

Jan Paweł II bardzo lubił śpiewać. Być może nie miał operowego głosu, ale za to miał wielkie serce do muzyki. Numerem pierwszym na papieskiej liście była Barka. Natomiast Benedykt XVI gra na pianinie.

 

Bezpośredni sposób bycia Jana Pawła II nieraz bywał źródłem prawdziwej "komedii pomyłek". No bo kto to słyszał, żeby Papież sam odbierał telefony? 

Pewnego razu Jan Paweł  II zadzwonił do Szwajcarii, gdzie kurował się jego ciężko chory przyjaciel biskup Andrzej Deskur. Telefonistka, zanim połączyła go z pokojem Deskura chciała wiedzieć, kto mówi.

- Papież odpowiedział jej zgodnie z prawdą. Po drugiej stronie zapadła cisza. Po chwili słuchawka z trzaskiem opadła na widełki. Ale wcześniej Jan Paweł II zdołał usłyszeć: - Z pana taki papież, jak ze mnie chińska cesarzowa! 

 

Jan Paweł II bardzo kochał dzieci. Często w czasie spotkań z wiernymi brał je na ręce i błogosławił. W środę 13 maja 1981r. Jan Paweł II jechał odkrytym samochodem wśród wiernych na placu św. Piotra. Właśnie wziął na ręce dwuletnią Sarę. Kiedy oddawał ją rodzicom padły strzały kula trafiła Ojca Świętego.

Ojciec Święty przeżył zamach, ponieważ - jak sam powiedział - "czyjaś ręka strzelała, ale inna ręka prowadziła kulę". Był przekonany, że zawdzięcza życie opiece Matki Bożej. Kulę wyjętą z rany Papieża umieszczono w koronie figury Matki Bożej Fatimskiej. Do Polski Papież przywiózł w darze pas sutanny przestrzelony podczas zamachu. Złożył go na Jasnej Górze, gdzie został wystawiony w gablocie obok cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. 

 

Całe swoje życie Karol Wojtyła oddał Matce Bożej - Maryi. Jako papież zawierzył swój pontyfikat czyli czas, w którym sprawował najwyższy udział w Kościele. 

 

Ciekawostka z życia Karola Wojtyły z czasów Uniwersytetu Lubelskiego

 

Kiedyś pociąg, którym jechał do Lublina, spóźnił się. Czekający na egzamin studenci - wobec braku egzaminatora - rozeszli się. Pozostał tylko jeden ksiądz, który nie znał Wojtyły - nie chodził na jego wykłady, a do egzaminu przygotowywał się z pożyczonych notatek. Po dwóch godzinach wpadł niewiele starszy od zdającego, zziajany Wojtyła. Ksiądz-student ucieszony, że nie będzie zdawał sam, zapytał: - Stary, ty też na egzamin? - Na egzamin - przytaknął ksiądz Wojtyła, - Facet się spóźnia, wszyscy się rozeszli, a ja czekam, bo muszę zdawać dzisiaj - wyjaśnił student. - A co nie znasz Wojtyły? - zapytał nowo przybyły. - Nie, to podobno nudny facet, nie chodziłem na jego wykłady, mówili, że abstrakcyjne i bardzo trudne - tłumaczył student. Od słowa do słowa rozmowa przekształciła się w powtórkę materiału. Wojtyła pytał, słuchał i tak jasno tłumaczył zawiłe problemy filozoficzne, że student powiedział w pewnym momencie: - Stary, jaki ty jesteś obkuty! Proszę cię, kiedy przyjdzie ksiądz profesor, nie wchodź przede mną na egzamin, bo po tobie na pewno obleję. Jakież było jego przerażenie kiedy usłyszał: - Daj indeks, jestem Karol Wojtyła. Ksiądz zdał na czwórkę z plusem. 

 

Jan Paweł II był człowiekiem bardzo pogodnym i otwartym. Bardzo łatwo i szybko zdobywał miłość innych ludzi. Szczególnie kochali go młodzi, bo potrafił z nimi rozmawiać i rozumiał ich mimo, że był starszy. Papież zdobywał serca młodzieży na całym świecie. Papież lubił z nimi żartować, śpiewać i bawić się.

 

Karol Wojtyła zawsze z wielką radością i wzruszeniem powracał do rodzinnego kraju. W czasie kolejnych pielgrzymek odwiedzał ukochane góry przemierzał szklaki dawnych wędrówek, a przynajmniej spoglądał na nie zza szyb helikoptera.

Jan Paweł II odbył 104 podróże zagraniczne odwiedzając wszystkie zamieszkały kontynenty. W wielu miejscach, które odwiedził, nigdy przedtem nie postawił stopy żaden papież. 

 

Świadkowie tamtych czasów ...

 

Jerzy Kluger, gimnazjalny przyjaciel Karola Wojtyły, po wojnie został za granicą we Włoszech. Kiedyś przypadkowo usłyszał nazwisko arcybiskupa krakowskiego i postanowił sprawdzić czy to ten sam Wojtyła, z którym chodził do szkoły. A ponieważ arcybiskup Wojtyła przebywał wówczas w Rzymie, Kluger do niego zatelefonował. To był jego stary przyjaciel; obaj pragnęli się spotkać. Kiedy? Natychmiast! Nie widzieli się przecież od dwudziestu siedmiu lat. - Na powitanie Arcybiskup rozwarł ramiona: - Jurek nic się nie zmieniłeś! - Jego Ekscelencja też nie!, Ależ nie zwracaj się do mnie w ten sposób. Mów do mnie Lolek, jak zawsze.

 

Zmarł 2 kwietnia 2005r. o godzinie 21:37

 

Test został opracowany na podstawie książek: 

Jan Paweł II dzieciom, Jak być dobrym człowiekiem - Małgorzata Skowrońska, ks. Robert Nęcek, Warszawa 2018

Historia dla najmłodszych, Święty Jan Paweł II, tom 7 - Joanna i Jarosław Szarkowie, Kraków 2014

Ciekawostki pochodzą z Ogrodów Jana Pawła II w Inwałdzie (książka napisana na podstawie wspomnień J.Klugera - Kraków 1995, Muzeum wspomnień. Księga Autorów - Warszawa 2001, Anegdoty i ciekawostki z życia Jana Pawła II - Wrocław 1998)  

Z  okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II przygotowaliśmy dla was formę wirtualnej akademii w formie ciekawostek z życia Karola Wojtyły.

wirtualny spacer - Ogród Jana Pawła II

wirtualny spacer - Wadowice

wirtualny spacer - Dom Rodzinny Jana Pawła II

wirtualna lekcja historii

KAROL WOJTYŁA

PAPIEŻ JAN PAWEŁ II

Twoja szkoła od pokoleń

Microsoft Office 365

Całodobowa infolina NFZ dotycząca koronawirusa: 800 190 590

kontakt z SP nr 13

e-dziennik >

RODO

Deklaracja Dostępności

BIP

sekretariat ds uczniowskich

sekretariat

32 264 27 95

32 260 00 74

Herb Dąbrowy Górniczej
Logo Szkoły Podstawowej nr 13

Szkoła Podstawowa nr 13

im. Adama Piwowara

w Dąbrowie Górniczej

Twoja szkoła od pokoleń

Godło Polski
Zdjęcie przedstawiające Szkołę Podstawową nr 13

retariat: 32 264 27 95

mail: sp13@edu.dabrowa-gornicza.pl

Szkoła Podstawowa nr 13 im. Adama Piwowara - Twoja szkoła od pokoleń

rozwiń menu

ficjalna strona Szkoły Podstawowej nr 13 im. Adama Piwowara w Dąbrowie Górniczej

tariat ds. uczniowskich: 32 260 00 74

a Podstawowa nr 13 im. Adama Piwowara - Twoja szkoła od pokoleń

"Uczymy się nie dla szkoły, lecz dla życia" -  Seneka Młodszy

opłaty za obiady

napisz do nas:

 

sekretariat@sp13.dg.pl

sekretariat:

tel./fax.: 32 264 27 95

sekretariat ds. uczniowskich: tel.: 32 260 00 74

Szkoła Podstawowa nr 13

im. Adama Piwowara

41-303 Dąbrowa Górnicza

Copyright 2018 Szkoła Podstawowa nr 13 w Dąbrowie Górniczej

Website by Piotr Kurowski